SON EKLENENLER

Almanya’da yeni uyarı grevleri yapılıyor

Almanya’nın farklı eyaletlerinde başlatılan uyarı grevi dalgasına bu kez Baden-Württemberg eyaleti de katıldı.
24 Mart 2023 14:37

İki milyon üyesiyle Almanya’nın ikinci büyük sendikası olan Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (ver.di) TİS müzakereleri nedeniyle hemen hemen her hafta bir eyalette, bazen ise birçok eyalette aynı anda uyarı grevi ve eylemleri düzenliyor.

Artan hayat pahalılığı, ev kiralarının korkunç boyutlara varması nedeniyle 12 aylık bir dönem için en az 500 avro ve yüzde 10.5 ücret zammı talep ediliyor. Ancak patronlar bugüne değin henüz ciddi bir adım atmış değil.

Bu nedenle Almanya’nın değişik eyaletlerinde başlatılan uyarı grevi dalgasına bu kez Baden-Württemberg eyaleti de katıldı.

Normal bir iş gününde Stuttgart şehir merkezinde 600 bin yolcu oradan oraya ve işe yetişmek için taşınıyor. 22 Mart günü tam 24 saat hiçbir toplu taşıma aracı çalışmadı. Uyarı grevine katılım yüzde yüz oldu. Özel arabayla okula veya işe yetişme telaşı tam bir kaos ortamı yarattı.

Belediye binalarından, iş merkezlerinde, temizlik alanında ve gençlik evlerinde binlerce insan ise iş bırakarak sabah saat 7’den itibaren miting alanına gelmeye başladılar.

Katılım beklenenin çok üstünde olunca, grev kayıtları için kuralan masalar yemedi. Emekçiler de bazen grev formunu birbirlerinin sırtları üstünde doldurdular.

Baden-Württemberg eyaleti ver.di başkanı Martin Gross konuşmasına; “Stuttgart, Porsche ve Mercedes’ten ibaret değil. Sürekli bu iki fabrika hakkında haberler basında fazlasıyla yer almakta. Ama sizler olmadan eyalatte işlerin yapılması mümkün değil. İşverenlerin teklifi bizlerle alay etmek gibi bir şey” dedi. Gross, konuşmasını alkışlar eşliğinde, “Grev olmadan bir şey değiştirilmez. Bu gerçeklik sayısız örneklerle dolu” sözleriyle tamamladı.

Stuttgart merkezindeki miting ve yürüyüşe 7 bin kişi katıldı. Gençlerin ve göçmenlerin yoğun katılımı dikkat çekti.

“Onların kâr savaşlarına karşı geleceğimiz için” pankartı ardındaki gençler, eyleme coşkularıyla damga vurdu.

Eyaletin diğer şehirleri Karlsruhe, Reutlingen, Friedrichshafen ve Konstanz’da aynı şekilde uyarı grev ve mitingleri gerçekleştirildi. Toplam olarak 16 bin grevci eylemlerde saf tuttu.

Bugün, Freiburg, Heilbronn, Ulm, Esslingen, Hamburg ve diğer birçok şehirde de eylemler gerçekleştirilecek. Sendikacılar, kürsüden yaptıkları açıklamalarda hemen her eyleme beklenenin çok üstünde katılımın olduğuna dikkat çekmekteler.

Postane, demir yolları ve diğer alanların hep birlikte hareket ettiği eylemler tartışılmakta. Sadece bu gerçeklik dahi, emekçilerin haklarını almak için kararlı olduklarını gösteriyor.

EVRENSEL

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER