SON EKLENENLER

DEÜ’de tis tartışması: Sendikalardan karşılıklı açıklama

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde imzalanan TİS'te Dev Sağlık-İş üyesi işçilerin faydalanamadığını iddia etti.
24 Mayıs 2023 12:24

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde imzalanan toplu iş sözleşmesinden Dev Sağlık-İş üyesi işçilerin faydalanamadığı iddia ederek basın açıklaması düzenledi.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde düzenlenen basın açıklamasına, Çerkezoğlu’nun yanı sıra DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Dev Sağlık-İş İş Yeri Temsilcisi Ebru Başpınar ve sendika avukatı Muradiye Kavut katıldı.

Çerkezoğlu, DEÜ Hastanesi’nde çalışan sağlık işçilerine sendikal baskı uygulanarak TİS ile kazanılan hakların gasbedildiğini iddia ederek, hastane yönetimine hukuksuz uygulamadan vazgeçme çağrısında bulundu.

“1 Kasım 2022 yılında bir TİS imzalandı. İlgili TİS’in 4. maddesi TİS’ten üye olarak ya da dayanışma aidatı ile faydalanabileceğini söylerken oradaki arkadaşlarımızı taraf sendikaya üye olmadıkları için mağdur ediliyor” diyen Çerkezoğlu, gerekli hukuki çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

İDDİALARA SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN YANIT

Çerkezoğlu’nın iddialarına ilişkin yazılı açıklama yayımlayan DEÜ Hastanede yetkili sendika Sağlık-İş İzmir Şube, “Bizler Sendikal anlayış olarak işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma açısından işçileri ve emekçileri birleştiren bir mücadele çizgisinde olmaya gayret gösterirken Dev Sağlık-İş Sendikası, toplu iş sözleşmesi süreçte eylemliklerimize katılmayın çağrısı yaparak işçilerin birliğini bölmeye amaçlayan açık tutum sergilemiştir” dedi.

Sağlık-İş açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Kamuoyunda son dönem DİSK Başkanının ve hastanede bir kamu sendikasının temsilcilerinin gerek 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunun 39.maddesi ve Anayasa Mahkemesinin 3 Mart 2021 tarihli ilgili içtihat kararlarını göz ardı ederek ‘üye yapalım da nasıl olursa olsun’ anlayışı bir kısım işçi arkadaşımızın TİS’den doğan haklardan faydalanamamasına sebebiyet vermişlerdir. İşçilerin çok uzun süre bedel ödeyerek kazanımlar sağladığı sonrasında anayasadan ve uluslararası sözleşmelerden doğan örgütlenme ve sendika seçme hakkı vazgeçilmez haklardır. Hiç düşünmeden sorumsuzca hareket eden sendika şimdi kalkmış hastane yönetimini ve yetkili sendikayı suçlamaktadır. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası İzmir Şube olarak da DEÜ Hastanesinde taşeron mücadele sürecinden başlayarak, birçok bedel ödeyerek işçi sınıfının bilincini artıran, mücadele etmeden ve birleşmeden hak alamayacağı bilincini kendimize görev bilen sendika anlayışı savunmaya devam edeceğiz.” 

EVRENSEL

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER