SON EKLENENLER

Diyanet-Sen Usulsüz Cezaya Geçit Vermedi

Diyanet-Sen Hukuk Müşavirliğince takip edilen bir davada, üyemize hangi mevzuat hükmü kapsamında savunmasının istenildiği ve hangi mevzuat hükmü kapsamında cezalandırıldığı hususları bildirilmeden tesis edilen disiplin cezası İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.
20 Kasım 2023 13:18

90 Bin’e yaklaşan üye sayısı ile diyanet ve vakıf hizmet kolunda yetkili sendika Diyanet-Sen, üyelerinden almış olduğu güçle tüm üyelerinin hakkını her alanda savunmaya devam ediyor.

Bunun son örneği olarak, Diyanet-Sen Hukuk Müşavirliğince takip edilen bir davada, üyemize hangi mevzuat hükmü kapsamında savunmasının istenildiği ve hangi mevzuat hükmü kapsamında cezalandırıldığı hususları bildirilmeden tesis edilen disiplin cezası İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.

Bölge idare mahkemesi kararında “…davacıya isnat edilen fiil veya hâllerin hukuki nitelendirmesinin yapılmadığı ve 657 sayılı Kanunun 125. maddesinde sayılan fiil veya hâllerden hangisinin kapsamına girdiğinin bent ve alt bent olarak belirtilmediği…”demek suretiyle haksız cezayı iptal etti.

Konu ile ilgili Hukuk Müşavirimiz Av. Hacı Muharrem Mankır “Mevzuatımız, disiplin hukukunun nasıl işlemesi gerektiğine ilişkin oldukça detaylı düzenlemelere yer vermektedir. Mevzuat hükümlerine uygun bir soruşturma yapıldığı takdirde soruşturma geçiren kişinin her şeyi açık ve net bir şekilde anlaması sağlanacak, böylelikle soruşturma geçiren kişi, kendisini daha iyi izah edebilme ve bu kapsamda savunma hakkını layıkıyla kullanabilme imkanına sahip olacaktır. Buna karşın, idareler personelini hızlıca cezalandırmak isteyip birçok usul hatası yapabilmektedir. Yine böyle bir dava sürecinde titiz takibimiz neticesinde müvekkilimizin karşı karşıya kaldığı hukuksuzluk sona erdirilmiştir.” Şeklinde beyanda bulundu.

 

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER