SON EKLENENLER

Hakları için direnen işçiler kazandı

Adana'da MarBit Konfeksiyon’da patronun fabrikayı kapatarak alacaklarını gasbetme girişimine karşı mücadele eden işçiler kazandı.
26 Mart 2023 14:53

Adana’nın Yüreğir ilçesi Seyhan Mahallesi’nde kurulu MarBit Konfeksiyon’da patronun fabrikayı kapatarak alacaklarını gasbetme girişimine karşı Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) ile birlikte kıdem, ihbar ve yıllık izin alacakları için mücadele eden işçiler kazandı.

Yaklaşık 3 haftadır fabrika, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve LC Waikiki önünde eylemler yaparak altın terlerinin ellerinden alınmak istediklerini duyuran işçilerin mücadelesi sonuç verdi. MarBit patronu işçiler ve BİRTEK-SEN yöneticileri ile görüşmeyi kabul etti. Görüşmede işçiler kıdem, ihbar ve yıllık izin alacaklarının tamamının ödenmesini istedi. Dün akşam saatlerinde yapılan görüşme sonucunda patron tüm alacakların ödenmesini kabul etti. Patron işçilerin alacaklarını ödeyeceğine dair anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre işçilere kıdem, ihbar ve yıllık izin alacaklarının tamamı ödenecek.

BU SEFALET VE KÖLELİK DÜZENİ  BİRLEŞİRSEK DEĞİŞİR”

BİRTEK-SEN, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“İşçiler BİRTEK-SEN’le bir zafere daha imza attı. Adana’da depremden sonra tazminatsız atılan ve bize ulaşarak sendikamız öncülüğünde mücadele eden  MarBit işçileri kazandı. Üstelik daha önce arabulucuda imza attırılarak düşük tazminat verilen işçilerin de hakkını aldık. Bu süreçte bazı işçi arkadaşlarımızı kandırarak, sendikaya karşı kışkırtarak mücadelemizi bölmeye çalıştılar. Ne yazık ki işçi arkadaşlarımızdan bu oyuna gelip çözülenler de oldu. Ama BİRTEK-SEN’le birlikte sonuna kadar direnen ve örgütlü davranan işçiler kazandı. MarBit patronu işçiler ve BİRTEK-SEN yöneticileri ile görüşmeyi kabul etti. Dün akşam saatlerinde yapılan görüşme sonucunda patronlar işçilerin kıdem, ihbar ve yıllık izin alacaklarının tamamını ödenmeyi kabul etti. Patron işçilerin alacaklarını ödeyeceğine dair anlaşma imzaladı.

Bu zaferde en çok emeği geçen sendikamızın avukatları Sevil Aracı ve Tugay Bek başta olmak üzere, başından beri her eylemde MarBit işçilerinin yanında olan EMEP, HDP ve TİP’e, KESK’e bağlı sendikalara ve diğer dost kurumlara Marbit işçileri adına teşekkür ediyoruz. Dolayısıyla, daha önceden duyurduğumuz, bugün LCWaikiki önünde yapacağımız eylem iptal edilmiştir. Marbit işçilerinin bu zaferi tüm işçi sınıfının kazanımı olmuş ve örgütlü mücadelenin önemini bir kez daha göstermiştir. Bu sefalet ve kölelik düzeni  birleşirsek değişir!”

NE OLMUŞTU?

Adana’nın Yüreğir ilçesi Seyhan Mahallesi’nde 290 işçinin çalıştığı MarBit Konfeksiyon’da patronun işyerini kapatmakla tehdit ettiği işçiler, BİRTEK-SEN’e ulaştı. İşçilerle birlikte fabrika önünde eylem yapan sendika patronu işçilerin alacaklarını ödemeye davet etti. İşçiler bir hadta sonra da Çalışma Bakanlığı'nı göreve çağırarak tazminat haklarını istedi. Adana Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü önüne gitti. Patronun kendilerini tazminatsız işten çıkarma girişimlerine dair şikayet dilekçesi veren işçiler kurum önünde basın açıklaması yaptı. Geçtiğimiz hafta firmanın iş yaptığı LC Waikiki önünde eylem yapan işçiler “Patron iflas ediyorsa 2 milyonluk arabaya nasıl biniyor?” diyerek halkı LC Waikiki’yi boykota çağırdı, 19 Mart'ta LC Waikiki mağazasının bulunduğu Optimum önünde eylem çağrısı yapan işçilerden ve sendikadan görüşme talep etti. Görüşmeler devam ederken 12 kişilik bir grup işçi kendi adlarına patronla görüşerek eylem yapmama karşılığında anlaşma sağladı. Kalan işçiler yeniden örgütlenerek LC Waikiki eylemlerini devam ettirmekte ısrar edince patron diğer işçilerle de anlaşmak zorunda kaldı.

EVRENSEL

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER