SON EKLENENLER

Liyakatsiz atamaları eleştiren Haber-Sen yöneticisi bin kilometre uzağa sürgün edildi

Haber-Sen Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan'ın, Adana'dan Erzurum’un Şenkaya İlçesine sürgün edilmesi protesto edildi.
21 Eylül 2023 18:50

Adana PTT Baş Müdürlüğü’nde görev yapan Haber-Sen 7 Nolu Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan Adana’dan bin kilometre uzağa, Erzurum’un Şenkaya İlçesine sürgün edildi.

Yakın zamanda kurumdaki liyakatsiz atamaları eleştirdiği için hakkında idari soruşturma yürütülerek ceza verilen Aydoğan, şimdi de sürgün edildi. Ahmet Aydoğan’ın sürgün edilmesini protesto eden KESK Adana Şubeler Platforumu, Ahmet Aydoğan’ın sürgün edilmesine son verilmesini istedi.

“SÜRGÜNLERİN NEDENİ SENDİKAL FAALİYETLER”

Basın açıklamasını okuyan Haber-Sen 7 Nolu  Şube Basın Yayın Eğitim Sosyal ve Dış İlişkiler Sekreteri Gülcan Aydın, sürgünün nedeninin Aydoğan’ın sendikal faaliyetleri olduğunu belirterek “Sürgün edilen arkadaşlarımızın ortak özellikleri iş yerlerinde posta emekçilerinin hakkını savunmaları, mobbing ve baskıya karşı çıkmaları, sayı dayatmalarına karşı çıkmaları ve emekçilerin mali sosyal özlük hakları için mücadele etmeleridir. 19.09.2023 Ahmet Aydoğan’ın niçin sürgün edildiğini biliyoruz. Kimsenin cesaret edemediği liyakatsizleri her gün teşhir etmiştir. Sendikasına bakılmaksızın haksızlık yaşayan tüm PTT emekçilerinin yanında yer almıştır. PTT’yi hiçleştiren, zarar ettiren, sarı sendikaların çiftliği haline getirenleri eleştirmiştir” dedi.

PTT yönetiminin yetkilerini kötüye kullanarak  4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 18’inci yönündeki maddesini çiğnediğini ifade eden Aydın, “Sendikal faaliyet yürüten şube yöneticilerimizi ve üyelerimizi yasaya açıkça aykırı olmasına rağmen üye sayımızı arttırarak yetki aldığımız iş yerlerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışıyorlar. Biz doğruları söylemeye bıkmadan usanmadan devam edeceğiz. İnsanca yaşama ve çalışma talebi, bu ülkenin kurumlarına sahip çıkma çabası suç değildir” diye konuştu. PTT emekçilerinin insanca koşullarda yaşaması ve çalışabilmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiren Aydın, “Hiç durmadan doğruları söylüyor, çoktan hak ettiğimiz hakları almak için taleplerimizi dile getiriyoruz, getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Sürgün edilen Ahmet Aydoğan, kurumun bu kararının suç olduğunu belirterek ilk etapta kurumla görüşerek kararın geri alınmasını isteyeceklerini, sonuç alamadıkları durumda dava açma haklarını kullanmayı, konuyu TBMM’ye taşımayı, üyeleri olduğu Uluslarararası Sendikalar Konfederasyonu’nu (ITUC) harekete geçirme gibi seçenekleri kullanacaklarını belirtti. 

EVRENSEL

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER