SON EKLENENLER

TİS süreci tıkanan işçiler grev kararını astı

İzmir Menderes Belediyesi’nde TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı asıldı. Önümüzdeki günlerde anlaşma olmazsa 3 Temmuz tarihinde işçiler greve çıkacak.
08 Haziran 2023 15:33

İzmir Menderes Belediyesi’nde çalışan kadrolu işçiler arasında örgütlü Türk-İş’e bağlı Belediye-İş İzmir 4 No’lu Şube ile belediye adına yetkili Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasında TİS görüşmelerinin tıkanması üzerine grev kararı alındı.

Sendika ücret ve sosyal haklara yüzde 50 oranında zam ve ikinci yıl için ise enflasyon artı refah payı talep ederken, SODEMSEN yüzde 25 zam önerdi. Öneri sendika tarafından kabul edilmedi.

Sendikanın çağrısıyla belediye önünde toplanan işçiler grev kararını astı. Grev kararın asılmasına ve yapılan açıklamaya Menderes Belediyesi Başkan Vekili Erkan Özkan’ın da katılması dikkat çekti. Önümüzdeki günlerde anlaşma olmazsa 3 Temmuz tarihinde işçiler greve çıkacak.

“HAYAT PAHALILIĞI KARŞISINDA ÜCRETLER ERİYOR”

SODEMSEN’in süreci greve zorladığı vurgulanan açıklamada, “Sendikamız Menderes Belediyesi yönetimi ile belirli anlamda ortak bir nokta bulsa da toplu sözleşmede yetkili olan SODEMSEN, süreci tek taraflı dayatmalarla uyuşmazlığa, greve zorlamaktadır. Her gün zam üstüne zammın geldiği, fiyatların kesintisiz olarak arttığı, hayat pahalılığının durdurulamaz yükselişi karşısında ücretlerin eridiği, durumdayız. SODEMSEN yetkililerinin emekçileri uyuşmazlığa zorlaması en hafif ifadeyle sorumsuzluktur” denildi.

Türk-İş’in mayıs raporuna göre açlık sınırının 10 bin 360 TL’yi, yoksulluk sınırının ise 33 bin 750 TL’yi aştığı hatırlatılan açıklamada, “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, seçim öncesi yaptığı açıklamada, ‘En düşük memur maaşı net 21 bin 265 lira seviyesinde olacak’ dedi. Değerli arkadaşlar demokrat olmak sözle olmaz. Demokrat olmak emeğe saygılı olmakla olur” ifadelerine yer verildi.

Açıklama sonrası grev kararı halaylar eşliğinde belediye binasına asıldı.

EVRENSEL

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER