SON EKLENENLER

Yalçın: “ Gerçek Enflasyonla Hissedilen Enflasyon Farklı”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Anadolu Yayıncılar Federasyonu tarafından düzenlenen Anadolu Sohbetleri Programında duayen televizyoncu, gazeteci ve yazarlarla bir araya geldi. Gündemle ilgili konulara değinen Yalçın: “Bugün açıklanan enflasyon rakamı, hissedilen rakam değil” dedi.
03 Temmuz 2024 16:27

Genel Başkan Yalçın, Anadolu Yayıncılar Federasyonu tarafından düzenlenen Anadolu Sohbetleri Programının konuğu oldu. Ulusal televizyon ve gazetecilerin hazır bulunduğu programda Yalçın, bugün açıklanan enflasyon rakamları hakkında “Haziran ayındaki enflasyon yüzde 1.64 olarak açıklandı. Bu rakam hissedilen değil. Beklenen rakam da bu değil. O yüzden hissedilenle gerçek enflasyon arasında fark var. Elektrik zamlarının 1 Temmuz itibariyle yansıtılmış olması dolayısıyla enflasyonun baskılandığı gözüküyor. Sonraki aylarda bu kendini gösterecektir. Sistematik bir şekilde Haziran aylarındaki enflasyon ile hissedilen enflasyon beraberinde tartışmaları getiriyor. Çünkü Temmuzda memur maaşlarına ilişkin zamlarla enflasyon farkı uygulanacağı için burada 6 aylık yüzde 24.73 yıllık yüzde 71. 60 enflasyon oluştu. Yılın ikinci 6 ayı için hakem kurulu kararıyla yüzde 10 zam öngörülmüştü toplu sözleşmede biz de uzlaşamamıştık genel hükümlerde. Hizmet kollarının 11 tanesinde uzlaşmıştık. Ama genel hükümler hakem kurulu kararıyla hayata geçmişti. O yüzden 8.46’lık bir enflasyon farkı oluştu. 19.31 de 6 aylık zamla birlikte 6 aylık zamla birlikte enflasyon farkı ile birlikte ücretlerdeki artış oranı ortaya çıkmış oldu” ifadelerini kullandı.

Yalçın: Memur için en iyi zam düşük enflasyon ve piyasa istikrarı

Memur emeklisine ve memura da 15 Temmuz itibariyle yüzde 19.31’lik bir zam yansıyacağını belirten Yalçın, “En düşük memur maaşı 30 bin 560 liradan 36 bin 400 lira rakamlarına ulaştı. Emekli maaşlarında ise en düşük 14 bin 760 liradan 17 bin 585 liraya ulaşmış oldu. Memurun bu rakamlarla zorlanacağı ortada. Özellikle kiralar konusu, memurun en muzdarip olduğu konu. Yüzde 25 sınırının kalkmış olması da memurda bir tedirginlik oluşturuyor. Memur emeklilerini de görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bağ koptu bu yüzden memur emeklileri ciddi anlamda mağdur durumdalar. Seyyanen zamdan memur emeklilerinin faydalandırılmamış olması, maaşları da düşürüldü ve 65 yaşından önce emekli olanlar bu anlamda pişman durumdalar. Ümit ediyoruz ki enflasyon hayatımızdan tamamen çıksın beklentimiz o, ve aldığımız ücretler de kalsın, erimesin. 6 aylık alınan yüzdelik zammın üzerine, enflasyon çıktığı anda ücret kayıpları başlıyor ve ücretlerde erime oluşuyor. Şu an yüzde 19.31 dediğimiz rakamın iyileşme olarak gözüken kısmı yüzde 8.6'sı enflasyon farkı. Enflasyon farkı aslında memurun gecikmeli alacağı. Biz bu toplu sözleşmede üçer aylık zam öngörüsünü ortaya koymuştuk, taleplerimizi bunun üzerine inşa etmiştik. Piyasa istikrarı sağlansın, enflasyon düşsün, memur için en iyi zam düşük enflasyon ve piyasa istikrarıdır. Ümit ediyoruz ki enflasyonla mücadelede başarılı olunur. Bu milletimiz açısından son derece önemli” dedi.

“Hazine ve Maliye Bakanı’nın çalışmalarını özenle takip ediyoruz”

Sözlerinin devamında “Ekonomik anlamda bir disiplin yürütülüyor olması bizim umudumuzu arttırıyor” ifadelerini kullanan Ali Yalçın, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Gelir adaletinin sağlanması, toplumsal barışın tesis edilmesi, vergi politikaları ile alakalı bir durumdur. Doğrudan vergi ile dolaylı vergi arasında ki makası tersine çevirmediğimiz müddetçe bu tartışma daha da büyüyerek devam edecektir. Dolaylı vergi oranımız yüzde 67, doğrudan vergi oranımız yüzde 33. Bu tam tersine dönmeli, doğrudan vergiyi temin ederseniz servetten vergi alırsanız bu sizi doğru yere getirir, sabit gelirlerden dolaylı belge ile ÖTV, KDV ve benzeri vergilerle bunu tesis etmeye çalışırsanız bu alt gelir grubu ile üst gelir grubu arasındaki makası açar, orta gelir grubunu da ortadan kaldırır. Bu da toplumlar açısından en büyük riski oluşturur. Orta direği ayakta tutmanın yolu gelir adaletini sağlamak. Bu açıdan maliye bakanının vergiye ilişkin tartışmalarını özenle ve dikkatle takip ediyoruz. Bu tartışmaları bile doğru buluyoruz. Bunların tartışılmaması zaten yanlış. Devlet bu konuda kararlı olmalı. Vergi afları gibi düzenlemeler toplumu daha da huzursuz edecek. Vergi mutlaka tahsil etmeli. Doğrudan vergiyi tahsil etmeli bunun yolu buradan geçiyor. Az kazanandan, az çok kazanandan çok verginin tesis edilmesi vergi oranlarını sabitlenmesi önemli.”

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER