SON EKLENENLER

Atama Bekleyen Engelli Öğretmenler TES'ten destek istedi.

2020 ve 2022 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılan adaylar arasından puan üstünlüğüne göre yapılan atamalar sonucunda ataması yapılmayan engelli öğretmenler, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezini ziyaret etti.
24 Mayıs 2023 14:17

Genel Sekreter Haydar Urfalı tarafından karşılanan atama bekleyen engelli öğretmenler, başvuru ekranın açılmaması, deprem bölgesinde ikamet ettiği için internete ulaşamama, başvurunun herhangi aşamasında başvuru ekranının kilitlenmesi,  ön başvuru aşamasından sonra başvuru formu çıktısı alıp tercih ekranının açılmaması sonucu tercih yapamama, başvuru ve tercih kılavuzunda ikinci öncelik başvurusuyla ilgili açıklama yapılmadığından başvuru yapamama gibi sebeplerle süreçte mağduriyet yaşadıklarını, ÖSYM verilerine göre 2020 ve 2022 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan sadece 90 engelli öğretmenin atamasının yapılmadığını anlatan heyet temsilcileri yetkililerden bu konu hakkında çözüm beklediklerini, atamalarının yapılmasında hiçbir engellerinin bulunmadığını, 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde atanmayı beklediklerini ifade ederek, sendikadan destek istedi.

Her zaman engelli öğretmenlerin ve ataması bekleyen öğretmenlerin  yanlarında yer aldıklarını ve bundan sonra da yer almaya devam edeceklerini ifade eden Genel Sekreterimiz Haydar Urfalı, şunları kaydetti: “3 bin 500 engelli öğretmen ataması yapılması ile ilgili süreçte atamalar gerçekleşti. Atama programı sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamada, ‘25 Nisan’da 3 bin 500 engelli öğretmen atamamızı yapmıştık. Atamada müjdesini verdiğimiz gibi, başvuru yapan ancak o gün 3 bin 500’e giremeyip atanamayan tüm adayların da atamasını bugün gerçekleştirdik’ şeklinde açıklama yapmıştı. Bu kapsamda 800 engelli öğretmenin ataması yapıldı. Bu aşamadan sonra özellikle meslek dersleri alanlarında 234 engelli öğretmen atamasının yapıldığını Sayın Milli Eğitim Bakanın açıklamalarından öğrendik. Tabi ki bu aşamadan sonra atama bekleyen tüm engelli öğretmenlerin atamasının yapıldığını düşünmüştük. Ancak sizlerin verdiği bilgiye ve ÖSYM verilerine göre 2020 ve 2022 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan sadece 90 engelli öğretmenin atamasının yapılmadığını, sizlerin bunlardan 57’sine ulaştığınızı öğrenmiş olduk. Temennimiz çeşitli nedenlerle mağduriyet yaşayan bu engelli öğretmenimizin de atamasının yapılmasıdır. Bu yaşanan mağduriyetin en kısa zamanda çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Bizlerde bu konun çözüme kavuşması için elimizden ne geliyorsa yapacağız.” dedi.

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER