SON EKLENENLER

BES’in servis hakkı eylemi: Fedakarlığı şatafat içinde yaşayanlar yapsın

Büro Emekçileri Sendikası’nın kamuda tasarruf paketi kapsamında kaldırılması planlanan servis hakkını korumak için başlattığı eylemler sürüyor.
06 Haziran 2024 21:57

Büro Emekçileri Sendikası (BES), tasarruf tedbirleri kapsamında kaldırılacak olan servislere karşı başlattıkları eylemler sürüyor. SGK önünde yapılan açıklamada, “Eğer birileri fedakârlık yapacaksa biz emekçiler değil, gereksiz bir lüks ve şatafat içinde yaşamayı itibar sayanlar yapmalıdır” ifadelerine yer verildi.

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada konuşan BES Ankara 2 nolu Şube Sekreteri Veli Çelik, “İktidarları boyunca uyguladıkları ekonomik politikalarla halktan aldıklarını, küçük bir azınlığa servet olarak aktardılar. Yine bu süreçte, her üç ayda bir medya karşısına çıkıp övünerek anlattıkları ekonomik büyümenin, ülkedeki işsizliği azaltmadığını, gelir eşitsizliğini derinleştirdiğini ve gerçek anlamda bir kalkınma ortaya çıkarmadığını görmezden geldiler. Üstelik uyguladıkları ekonomik politikalar, her başarısızlığa uğradığında sürekli gelir kaybı yaşayan bizlerden fedakârlık isteyip seferberlik çağrıları yaparak ufak tefek birikimlerimize göz diktiler” dedi.

Emekçilerin ekonomik krizin sebebi değil, mağdurları olduğunu belirten Çelik, “Eğer birileri fedakârlık yapacaksa biz emekçiler değil, gereksiz bir lüks ve şatafat içinde yaşamayı itibar sayanlar yapmalıdır. Ekonomik kaynaklarımıza el koyan faiz ve rant sahipleri yapmalıdır. Kamu-özel iş birliği ortaklığı adı altında kendilerine servet aktarılanlar yapmalıdır. Kur korumalı mevduat sistemiyle Merkez Bankasının 833 milyar lira dolandıranlar fedakârlık yapmalıdır. Rant, faiz, kur korumalı mevduata ve kamu özel iş birliği yoluyla servet aktarılanlardan servet vergisi alınmalıdır” diye konuştu.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Krizin bedelinin patronların ödemesi için mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Çelik, “Başta mücadeleyle elde ettiğimiz servis hakkımızın korunması, insan onuruna yaraşır bir ücret ve refah payı, 3600 ek gösterge ve ek ödemelerin temel ücrete yansıtılması talebimiz; Ücretsiz, nitelikli öğlen yemeği talebimiz için, Bütün emekçilere kira yardımı yapılması talebimiz için, Artık bir angaryaya dönüşen iş yoğunluğunun azaltılması ve acil personel alınması için, İş yerlerimizde ebeveyn hakkı olan kreş ve emzirme odalarının açılması talebimiz için, Mülakat haksızlığına son verilmesi ve kurum sınavlarında liyakatin esas alınmasına yönelik talebimiz için Birlikte mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz.11 Haziran'da sosyal medyada, 13 Haziran'da saat 11’de iş yerlerimizin önünde buluşmaya hepinizi davet ediyoruz” dedi. 

EVRENSEL

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER