SON EKLENENLER

Kamuda 'Eş Durumu Tayini Mağdurları' Çözüm Bekliyor!

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ömer Evsen, Kamuda Eş Durumu Tayini Mağdurların'ın Çözüm Beklediğini belirterek ''Çözüm basit, aileleri birleştirin, kanun ve yönetmelik değişikliği için adım atın. Kurumlar personel lehine görüş bildirsin; Personel motivasyonunu artıracak olan bu sorunun çözümü, bayram sevinci yaşatacaktır. Attığınız adımlar bayramı bayram gibi yaşatsın.'' dedi.
07 Haziran 2023 15:14

EVSEN Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Kamu görevlileri ile ilgili ciddi bir sorun olan aile bütünlüğü anayasal güvence altındadır. Aile toplumumuzun temel taşıdır. Kamuda çalışıp eş durumu düzeltilmediği için farklı illerde çalışan personel için tayin hakkı talep ediyoruz: Aileler birleşsin Kamu görevi her ilde ifa edilir.

Farklı illerde görev yapan İlçe Müftüsü, Vaiz, KKÖ, İmam Hatip, Müezzin Kayyım gibi görevlere sahip olan; sözleşmeliyken kadroya geçen din görevlilerimiz varken, bunlar eş durumundan dolayı yer değişikliği yapmak istediklerinde, “Mevcut görev yaptıkları yerdeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamaları gerekmektedir” ifadesi engel olmaktadır. Eş durumundan dolayı birçok personel büyük mağduriyetler yaşamaktadır ve bu mağduriyetler devam etmektedir. Parçalanmış aileler, annesini, babasını özleyen çocuklar mağduriyet yaşamaktadırlar.

Hukuki bir durum oluşturularak eşlerin ailelerinden, evlatlarından ayrılmaları Caiz mi? Kamu görevi adı altında gidecekleri yerlerde aynı görevi ifa edecek olmaları da göz önüne alınarak, eş durumu nedeniyle farklı illerde görev yapan personelin nakil taleplerinin, eşlerinin bulunduğu ile memur olma şartı aranmaksızın yapılmalıdır. Aile birlikteliğinin sağlanması adına, kamu çalışanlarına yer değişikliği yapabilme hakkı verilmesi gerekmektedir. Aileyi 4 yıl boyunca mahkûm gibi birbirinden ayırmak sosyal devlet kuralına da uymamaktadır.

Çözüm basit, aileleri birleştirin, kanun ve yönetmelik değişikliği için adım atın. Kurumlar personel lehine görüş bildirsin; Personel motivasyonunu artıracak olan bu sorunun çözümü, bayram sevinci yaşatacaktır. Attığınız adımlar bayramı bayram gibi yaşatsın.

Kamuda hepimizin gözü kulağı müjdeli haberlerde, Haydi Ya Allah…

Biz Diyanet-Sen olarak takip ediyoruz. Tüm dostlar yürekleri ile bu işe el atsınlar. Vesselam…

 

SENDİKA BÜLTENİ

SENDİKA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER